INFORMACE‎ > ‎

2.FIXNÍ APARÁTY

  • Cílem léčby je dosáhnout správného postavení zubů.
  • Má-li být léčba úspěšná, vyžaduje dobrou spolupráci pacienta. 
Léčba má dvě hlavní části
První-aktivní část-má za cíl dosáhnout správného postavení zubů. Délka této léčby se liší podle závažnosti vady průměrně 2,5 roku až 3 roky. Výjimečně déle.
Druhá část-retence-má za cíl udržet zuby v dosaženém postavení.
Před začátkem aktivní léčby je pacient vyšetřen a je stanoven plán léčby. Pevné aparáty se skládají z kovových kroužků na zadních zubech a ze zámků, které se lepí na přední zuby. K těmto prvkům je přiváděn drátěný oblouk, který svým tvarem ovlivňuje postavení zubů.

Předpoklady léčby
1. Hygiena- Stále čistý chrup je bezpodmínečně nutný. Předpokladem pro dokonalé čištění je speciální zubní kartáček a nácvik správné techniky.
2. Strava- Během léčby musí pacient omezit sladkosti, lepivé čokoládové bonbony, jejichž zbytky ulpívají na zubech a způsobují odvápnění skloviny (výrazné bílé skvrny na přední ploše zubu) a zubní kaz. Zakázány jsou karamely a žvýkačka, které mohou uvolnit nasazené součásti. Neukusujte tvrdou stravu (oříšky, topinky, jablka, mrkev, apod. ). Jíst můžete téměř vše, ale nakrájené na malé kousky a v měkké konzistenci.
3. Spolupráce- Je nezbytné řádně používat přídatná zařízení, tj. zevní tah, gumové tahy, snímací aparátky. Bez jejich působení není možné dosáhnout nápravy.
4. Kontroly- Na kontroly, prosím, docházejte ve vlastním zájmu pravidelně a dodržujte objednací dobu. Aparátek nepůsobí automaticky. Lékař proto při kontrole ověřuje a obnovuje činnost řady součástek. Vynecháváním návštěv se léčebný postup zpomaluje. Bez kontroly může aparátek působit i opačně. Pokud by došlo k uvolnění kroužků, zámků nebo drátu nebo kdyby aparátek tlačil do dásně, navštivte lékaře i před objednací dobou.